Przejdź do głównej zawartości

10 różnić pomiędzy studentami z Polski a studentami z Gruzji

      
Każdy student się różni od innego, ale trzeba się przyznać że pomimo różnic kulturowych studenci na całym świecie mają coś wspólnego.  Przede wszystkim wszystkich nas łączy sesja! Wspaniały okres czasu. Dzisiaj chciałabym wymienić 10 różnic pomiędzy studentami z Polski i z Gruzji, oczywiście jest to moje subiektywne myślenie, ale wiem że dużo z was którzy mieli bliski kontakt z Gruzinami czy z Polakami potwierdzi co najmniej jeden z tych faktów.
Dam Państwu możliwość zdecydowania i samodzielnego ocenienia dobrych i złych strony tych różnic, więc zaczynam:

     1. Gruzini są bardziej ambitni? Grupa nr 1: Większość studentów uważa, że są najlepsi i właśnie dlatego zasługują na to co najlepsze. Najwięcej wsparcia mamy od mamy, która uważa, że jej dziecko jest najlepsze z grupy (co ma zrobić jeśli dostaje taką informację) a jeśli coś nie jest tak,  to jest to wina pogody, wykładowcy, autobusu,  ale oczywiście nigdy nie jest to wina tej osoby. Gruzini lubią się chwalić, mimo tego że połowę sukcesów osiągnęli dzięki „innym” powodom.
Grupa nr 2: Pracowici studenci, którzy na prawdę się starają, chcą osiągnąć sukces. Ale i tak nic nie mają bo studenci z pierwszej grupy bardziej się „świecą”- wyróżniają.
Polacy nie lubią się pokazać, nie lubią się angażować, nawet nie posiadają informacji o  różnych programach, które oferuje uniwersytet.

2. Polacy boją się odezwać na zajęciach – Mimo tego, że studenci znają odpowiedź na zadawane pytanie jest cisza, nikt nic nie chce powiedzieć. Gruzini zabijają się wzajemnie, jeśli ktoś chce pierwszy odpowiedzieć na pytanie.

3. Gruzini są bezpośredni i często niegrzeczni – Gruzini są często niegrzeczni, mówią wprost. Trudno dla ich kogoś prosić, przeprosić, podziękować. Jeśli coś chcą, potrzebują, mówią tonem obrażonym - bo zasługują to co najlepsze!

4. Polacy boją się wykładowców – niestety często dużo zależy od wykładowcy a nie od stopnia wiedzy, więc Polacy boją się powiedzieć cokolwiek przeciwko wykładowcom.  Starają się być jak najbardziej grzeczni,  mimo tego, że z czymś się nie zgadzają, uśmiechają się, ale to wszytko jest sztuczne.

5. Gruzini są bardziej leniwi – Gruzin nie wstaje o 7 rano,  żeby iść na zajęcia, myślicie, że oni bardziej lubią spać niż Polacy? Własnie, że nie. W Gruzji najwcześniej zajęcia zaczynają się o 9 rano, dla Gruzinów to prawie „w nocy”.

6. Polacy prawie zawszę narzekają –  zajęcia są o 8 – to za wcześnie, są o 14.00 - też źle, można było mieć zajęcia o 8 stracą dużo czasu itd.

7. Polacy nie lubią się podzielić wiedzą, notatkami itd. Gruzin prawie zawszę jest otwarty na pomoc.

8. Gruzini są bardziej „wyzwoleni”/”swobodni” – w Polsce jest dużo reguł, trzeba tak mówić, tak wstawać, tak zrobić, tak pokazać, tak skakać..

9. Pytanie po egzaminie – Polacy – zaliczyłeś? Gruzini – na ile zaliczyłeś?

10. Polacy są bardziej samodzielni – Gruzin jeśli studiuje to znaczy, że może nie pracować, i tak rodzice finansują, mogą nie umieć gotować bo są studentami, mogą nie sprzątać bo nie mają czasu (mimo tego, że mają) itd.

© Opracowanie własne 

G.Kobakhidze

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Śmieszne toasty/antytoasty w Gruzji

Gruzja jest słynna z toastów, wznosi się je za każdym razem pijąc wino. Oprócz tradycyjnych toastów, spotyka się  także tzw. antytoasty, czyli toasty odwrotne (przekorne), które towarzyszą  wyjątkowym sytuacjom. Wówczas gdy toast wznosi się piwem, dozwolone są wtedy żarty, anegdoty. W Gruzji jako w kraju kultury wina, nie powinno wznosić się i wygłaszać toastu pijąc piwo,  przy ważnych okazjach też nie pije się piwa.   Jest jednak kilka regionów w Gruzji (górskie tereny) na przykład Chewsuretia, Tuszetia itp. gdzie wznosi się toast piwem (są tereny gdzie nie rosną winogrona). Niedawno, gruziński Patriarcha Ilia II ogłosił, że toasty piwem są też "dozwolone", ale tradycja antytoastów do dzisiaj pozostała.   Oto przykłady tego typu toastów:  Toast za osobę, która sprzeda swoją nerkę i dzięki temu będzie mogła wspaniale bawić się w restauracji! Toast za osobę, która będzie próbowała ustrzelić króliczka i z...

Gruzińskie alfabety

Alfabet gruziński uważany jest za jeden z 14 najbardziej oryginalnych (podstawowych) alfabetów na świecie. W rozwoju pisma gruzińskiego wyróżnia się dwa główne okresy: starogruziński do XI wieku oraz nowogruziński od XII wieku. Do starogruzińskiego okresu zalicza się alfabety asomtawruli i nuschuri, do nowogruzińskiego alfabet mchedruli. Alfabet gruziński rozwijał się w trzech etapach, dlatego pismo z każdego etapu znane jest pod inną nazwą. Mimo różnicy wizualnej, nowogruziński ukształtował się na bazie starogruzińskiego. Źródło: opracowanie własne na podstawie: T. Mczedlidze, Asomtawruli, nuschuri, mchedruli, Tbilisi 2008, s. 4-7. W gruzińskich źródłach czytamy, że najstarszy odkryty tekst napisany w alfabecie asomtawrulskim, pochodzi z lat 361-382. W roku 1984 w małej wiosce Dawati znaleziono kamienne stele. Pomiędzy wyrzeźbionymi obrazami św. Michała i św. Gabriela wykryto litery alfabetu asomtawruli które zdaniem archeologów pochodzą z IV wieku (Putkaradze 2006, 8...

ბელარუსია - ჩემი შთაბეჭდილებები

ჩემი ევროპაში ცხოვრების რამოდენიმე წლიანმა გამოცდილებამ მაჩვენა, რომ 1. არასდროს მივდივარ სამოგზაუროდ არანაკლებ ოთხი დღისა; 3. არასდროს მიწევს სასტუმროს დაქირავება, მადლობა ჩემს უცხოელ მეგობრებს! ბელარუსიის შემთხვევაშიც ასე მოხდა. თუმცა რომ არა ჩემი საუკეთესო მეგობარია ანია, ალბათ ამ ქვეყანას არასდროს ვესტუმრებოდი. რატომღაც არასდროს  მიმიწევდა იქითკენ გული, თუნდაც მხოლოდ მისი სახელწოდებიდან გამომდინარე. გარკვეულწილად,  ამ ქვეყნისადმი სტერეოტიპები შარშან, ჩემი პირველი სტუმრობისას დაირღვა, თუმცა ბოლომდე არა. მე, გიომ და გიგამ სააღდგომო მოწვევა მივიღეთ ანიასგან. დიდი ხანი საქართველოში არ ყოფნის გამო, უფრო მეტად მოგვინდა მართლმადიდებლურ ქვეყანაში წასვლა. მგზავრობა თითქმის ერთი დღე გაგვიგრძელდა: კატოვიცე-ვარშავა-ტერასპოლი-ბრესტი. პირველი გაკვირვება საზღვარზე გამოვიწვიეთ, როცა ჩვენ, ქართველებმა, მესაზღვრეებს რუსულის მაგივრად ინგლისურად მივმართეთ. არავის ესმოდა ინგლისური ენა, თუმცა რა გამიკვირდეს, საკუთარი ენა არ იცის მოსახლეობის უმრავლესობამ. გადავედით თუ არა საზღვარზე, ...