Przejdź do głównej zawartości

Śmieszne toasty/antytoasty w Gruzji

Gruzja jest słynna z toastów, wznosi się je za każdym razem pijąc wino. Oprócz tradycyjnych toastów, spotyka się  także tzw. antytoasty, czyli toasty odwrotne (przekorne), które towarzyszą  wyjątkowym sytuacjom. Wówczas gdy toast wznosi się piwem, dozwolone są wtedy żarty, anegdoty. W Gruzji jako w kraju kultury wina, nie powinno wznosić się i wygłaszać toastu pijąc piwo,  przy ważnych okazjach też nie pije się piwa. 

 Jest jednak kilka regionów w Gruzji (górskie tereny) na przykład Chewsuretia, Tuszetia itp. gdzie wznosi się toast piwem (są tereny gdzie nie rosną winogrona). Niedawno, gruziński Patriarcha Ilia II ogłosił, że toasty piwem są też "dozwolone", ale tradycja antytoastów do dzisiaj pozostała. 

 Oto przykłady tego typu toastów: 

  1. Toast za osobę, która sprzeda swoją nerkę i dzięki temu będzie mogła wspaniale bawić się w restauracji!
  2. Toast za osobę, która będzie próbowała ustrzelić króliczka i zamknie dwoje oczu.
  3. Toast za mężczyznę, który będzie pić z kochankiem swojej żony i stukając się kuflami powie: „w grupie siła”.
  4. Toast za mężczyznę, który będzie kupować mercedesa dla teścia, a dla ojca bilet na tramwaj.
  5. Toast za kobietę, która urodzi swoją córkę podczas Ninooby i nada jej imię Greta (Ninooba to dzień św. Nino, bardzo ważny dzień w Gruzji i każdej dziewczynce urodzonej w tym dniu nadaje się imię  Nino).
  6. Toast za osobę, która podczas ceremonii pogrzebu będzie z zazdrością patrzyła na ubiór zmarłego.
  7. Toast za osobę, która będzie zapraszać teściową na wczasy, ale finansować to będzie z emerytury  matki.
  8. Toast za osobę, która w Marani (czyli w piwnicy z winami) będzie gościowi proponować kawę.
  9. Toast za mężczyznę, którego dziadkowie byli zamordowani przez faszystów, a on podczas ligi mistrzów kibicuje Niemcom.
  10. Toast za mężczyznę, który ma zarost a depiluje nogi.
  11. Toast za osobę, która miała w indeksie piątkę z geografii, a myśli ze stolica Gruzji to Charagauli (stolicą Gruzji jest Tbilisi).
  12. Toast za osobę, która nie chce iść do armii i będzie robić operację zmiany płci.
  13. Toast za  dziadka, który będzie świętował urodziny Lenina,  ale nie pamięta o urodzinach swoich dzieci.
  14. Za mężczyznę, którego syn podobny jest do sąsiada.
W górach w dawnych czasach, na wyjątkowe świąteczne dni, górale sami warzyli piwo, a ponieważ świąt było bardzo dużo, umiejętność tą opanowali do perfekcji,  uważając proces warzenia piwa  za wyjątkowy i naznaczony świętością.
 Informacji na temat znoszenia toastów za pomocą piwa jest bardzo niewiele, ponieważ trunek ten nie jest tak bardzo popularny wśród Gruzinów, gdyż Gruzja to kraj winna.  Oczywistym jest również, że Gruzini nie stronią od piwa nie mniej jednak jest to trunek przeznaczony głównie dla mężczyzn. W Gruzji bowiem nie ma takiego zwyczaju picia piwa w domu jak w Polsce.  Piwo pite jest często w restauracji lub w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach.

© Opracowanie własne 
G.Kobakhidze


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gruzińskie alfabety

Alfabet gruziński uważany jest za jeden z 14 najbardziej oryginalnych (podstawowych) alfabetów na świecie. W rozwoju pisma gruzińskiego wyróżnia się dwa główne okresy: starogruziński do XI wieku oraz nowogruziński od XII wieku. Do starogruzińskiego okresu zalicza się alfabety asomtawruli i nuschuri, do nowogruzińskiego alfabet mchedruli. Alfabet gruziński rozwijał się w trzech etapach, dlatego pismo z każdego etapu znane jest pod inną nazwą. Mimo różnicy wizualnej, nowogruziński ukształtował się na bazie starogruzińskiego. Źródło: opracowanie własne na podstawie: T. Mczedlidze, Asomtawruli, nuschuri, mchedruli, Tbilisi 2008, s. 4-7. W gruzińskich źródłach czytamy, że najstarszy odkryty tekst napisany w alfabecie asomtawrulskim, pochodzi z lat 361-382. W roku 1984 w małej wiosce Dawati znaleziono kamienne stele. Pomiędzy wyrzeźbionymi obrazami św. Michała i św. Gabriela wykryto litery alfabetu asomtawruli które zdaniem archeologów pochodzą z IV wieku (Putkaradze 2006, 8...

25 gruzińskich przysłów (część II)

- Nawet wronie podoba się własne pisklę;  - Wszytko czeka na swój czas, czas zaś na nic nie czeka; - Mucha jesienią kasą boleśniej;  - Głód i tańca nauczy; - Dodaj kroplę do kropli, w morze się przemieni \; - Po śmierci zwierząt pozostają kości, po śmierci człowieka - dobra robota. - Siła orze wzniesienie;  - Do snu nie potrzeba wezgłowia;  - Wody odejdą i przyjdą, piaski pozostaną; - Gdy wpadniesz do wody, nie wyjdziesz suchym; - Zwiąż wołu z wołem - albo obyczaj zmieni albo barwę; - Naśladownictwo lepsze jest od zazdrości; - Jeśli potrafisz mówić słodkie rzeczy, dlaczegóż mówisz rzeczy gorzkie?  - Kozy wystrzegaj się z przodu, konia - z tyłu; - Byk walczący z bawołem straci rogi; - Miauczący kot myszy nie złapie;  - Śpiącego nawet wąż nie ukąsi; - Nie obiecuj pani skóry niedźwiedzia, jeśli go nie zabiłeś; - Gdy proszą cię o chleb, nie dawaj kamienia;  - Dopóki piec gorący, dopóty wrzucaj weń chleby;  ...